luni, 5 martie 2012

Rugbyst moldovean interesat de lupte

La turneul republican de lupte libere, o atenţie deosebită au atras rugbyştii moldoveni. Conoscutul jucător al balonului oval Alexei Cortuţă a fost organizatorul competiţiei printre cadeţi şi tineret care a avut loc la Nisporeni. Motivul a fost că turneul a avut loc pentru a patra oară în memoria tatălui său Zaharia Cotruţă. În cadrul acestei ediţii au participat luptători de la 15 cluburi sportive din întreaga ţară.

În cadrul turneului o atenţie deosebită a fost evoluţie a doi premianţi de ai Campionatelor Europene, care au cucerit anticipatele medalii de aur. Eugen Jaruc sa impus la categoria de greutate de 60 de kg, iar Tom Vascan a câştigat la categoria de greutate de 66 de kg. O supriză plăcută a sărbătorii a fost înmânarea inventarului sportiv, luptătorilor locali din partea fondului internaţional de binefacere.