luni, 30 ianuarie 2012

Rotaru, Arventii şi Latus au ratat calificarea la Olimpiada-2012

Taekwondiştii moldoveni au ratat şansa de a se califica direct la Jocurile Olimpice din acest an.
Cel mai bun rezultat la Turneul de Calificare european de la Kazan a fost obţinut de Andrei Rotaru, care s-a clasat pe locul patru, în categoria de 58 kg.
Rotaru a pierdut în meciul pentru locul trei în faţa suedezului Uno Sanli. Ceilalţi doi moldoveni prezenţi la turneu au avut o evoluţie mai modestă.
Vladislav Arventii a fost eliminat de austriacul Manuel Mark în runda preliminară a categoriei de 68 kg, iar Iulia Latus a pierdut în faţa luptătoarei din Slovenia Franka Anic în meciul de debut la categoria de 67 kg.
La turneul din Kazan cotele olimpice directe au fost repartizate doar sportivilor care au ajuns pe podium.